6 czerwca 2013

Zagrożenia latem

535889_433181600039957_1672034785_nCześć.
Co roku nasze psy narażone są na niebezpieczeństwa związane z nadejściem letnich miesięcy.
Pamiętajmy, aby nasz przyjaciel miał dostęp do świeżej chłodnej wody. Jeśli podróżujemy z psem nie zostawiajmy go w upał w samochodzie

obraz zaczerpnięty z www.gohel.pl

 

954803_623290891032544_1872936963_n

Pamiętajmy chronić naszych pupili oraz oczywiście nas samych przed komarami, które także przenoszą niebezpieczne choroby.

 

 obraz zaczerpnięty z facebook.com/psygarnij

 

 

 

 

 

 

Nie wspominając już o kleszczach…
Kleszcze
Prawidłowe usuwanie

Kleszcze poprawnie wyciągamy pęsetą, jest to najskuteczniejszy sposób usuwania kleszcza. Należy chwycić wystający odwłok kleszcza, ując jak najbliżej skóry i wyciągnąć jednym zdecydowanym ruchem. Nie należy kleszcza wykręcać ponieważ grozi to urwaniem główki i zwiększa możliwość zakażenia. Podczas wyjmowania należy uważać aby nie rozgnieść pajęczaka i nie wycisnąć jego zawartości. Nie należy kleszcza smarować tłuszczem – masłem ani kremem, nie wolno go przypalać. Czynności nieprawidłowego usuwania pasożyta powodują, że pajęczak wymiotuje do miejsca wkłucia. Im szybciej zauważymy i usuniemy kleszcza tym jesteśmy mniej narażeni na zakażenia.

Po wyjęciu należy zdezynfekować zarówno miejsce po pasożycie jak i pęsetę. Miejsce to należy obserwować czy nie pojawia się rumień. Jeśli doszło do zakażenia rumień pojawi się od 3 do 30 dni po ukąszeniu. Przed upływem tego czasu nie jest to rumień, jest to reakcja alergiczna na silne kleszcze.

 

Zapobieganie.
Idąc do lasu stosujmy preparaty – środki odstraszające owady. Jeśli jest to możliwe załóżmy bluzę z długim rękawem i spodnie. Wracając z lasu dokładnie się obejrzyjmy,  sprawdźmy czy nie ma kleszcza, jeśli jest – należy go jak najszybciej usunąć.
Występowanie
Kleszcze można spotkać w lesie, na łąkach, nad rzekami, stawami, jeziorami, w trawach oraz na obszarach porośniętych paprociami i krzewami.
Przenoszone choroby.
Pajęczaki te żywiąc się krwią swoich żywicieli jednocześnie mogą przenosić groźne choroby takie jak:
  • borelioza – wielonarządowa choroba zakaźna wywoływana przez bakterie należące do niektórych z krętków (długie, cienkie bakterie Gram-ujemne) przenoszona na człowieka i niektóre zwierzęta przez kleszcze z rodzaju Ixodes
  • kleszczowe zapalenie opon mózgowych.
  • babeszjoza –  pasożytnicza choroba śmiertelna psów powodowana przez protisty (jedno z pięciu królestw, obejmuje wszystkie jądrowce)
  • anaplazmoza – odkleszczowa choroba zakaźna wywoływana przez bakterie Gram-ujemne
  • erlichioza – zakaźna choroba ludzi i zwierząt przebiegająca z niedoborem płytek krwi (trąbocytopeniom)
Jeżeli kleszcz jest zakażony, razem z przypominającym ślinę płynem wydzielanym podczas posiłku może przenosić do organizmu swojego żywiciela groźne mikroorganizmy będące przyczyną wyżej wymienionych niebezpiecznych chorób.

obraz zaczerpnięty z www.warszawa.lasy.gov.pl

Tak więc UWAGA NA KLESZCZE !!! 

 uwaga_na_kleszcze

    obraz zaczerpnięty z www.wet-krakow.pl

 

Mojemu psu w miesiącach letnich aplikuję preparat przeciwkleszczowy i przeciwpchelny, mniej więcej co miesiąc. Jak dotąd przez sześć lat mój pies miał jednego kleszcza. Kilka lat temu weterynarz odradził mi zakładanie obroży przeciwkleszczowych i aplikowanie preparatu jednocześnie, ponieważ jedno nie współgra z drugim i efekt ochrony może być i często jest niestety gorszy od stosowania ich osobno.