23 czerwca 2015

porażenie psa prądem elektrycznym

pajoikable

Najczęściej spotykaną przyczyną porażenia prądem u psów jest pogryzienie kabla elektrycznego. Zdarzają się przypadki porażenia psa przez piorun czy poprzez kontakt psa z liniaą wysokiego napięcia. Kontakt z wysokim napięciem jest zazwyczaj niestety śmiertelny. Każde porażenie prądem uszkadza drobne naczynia krwionośne w płucach, co zwykle prowadzi do gromadzenia się płynu przez następne godziny a nawet dni po urazie. Czasem może występować kaszel i ślinotok. Jeśli pies pogryzł kabel, wstrząs w wyniku porażenia może spowodować zaciśnięcie się mięśni żuchwy na tym kablu. Jeśli pies doznał szoku elektrycznego należy natychmiast wezwać lekarza weterynarii nawet gdy wydaje nam się, że pies czuje się dobrze. Przez kolejne 12 godzin powinniśmy obserwować oddech i tętno naszego pupila. Wstrząs może się pojawić nawet po kilku godzinach od momentu, gdy pies pozornie doszedł do siebie.

Pierwsza pomoc
Odłącz źródło prądu, a gdy jest to niemożliwe załóż gumowe rękawice.
Stań na suchej powierzchni,prad11 użyj drewnianego trzonka od szczotki by odsunąć psa od źródła prądu. Zachowaj szczególną ostrożność, nie ryzykuj własnego życia. Jeśli pies jest sztywny, nie dotykaj go póki prąd nie zostanie odłączony. W takiej sytuacji należy unikać rozlanych płynów oraz mokrego drewna (kij od szczotki).

Sprawdź czy pies oddycha i czy pracuje jego serce.Jeżeli nastąpiło zatrzymanie oddechu, zastosuj sztuczne oddychanie.oraz resuscytację krążeniowo-oddechową. Należy zająć się oparzeniami wewnątrz pyska, płucząc go wodą. Trzeba pamiętać też o zmianach skórnych – przyłóż do nich lód owinięty w tkaninę by uniknąć dalszych obrażeń.

Ocena stanu po porażeniu prądem elektrycznym
Objawy:

 • brak przytomności
 • drgawki
 • zapaść
 • zatrzymanie akcji serca
 • opróżnienie jelit i pęcherza moczowego

Co należy zrobić?

 • odsuń psa od źródła prądu
 • zastosuj resuscytację krążeniowo-oddechową
 • do lekarza natychmiast
 • poparzenie otoczone zaczerwienioną tkanką
 • przyspieszenie lub spowolnienie oddechu

Co należy zrobić?

 • należy zająć się oparzeniem
 • do lekarza w ciągu 12 godzin

Dlaczego nie wprad333 (1)olno dotykać psa gdy jest jeszcze pod prądem elektrycznym?
Gdy pies jest podłączony do prądu, jego ciało może nas porazić. Dlatego przed udzieleniem pierwszej pomocy trzeba się upewnić, że prąd jest odłączony lub zabezpieczyć tak by nas nie poraził.

Dlaczego należy unikać rozlanych wokół psa płynów?
Ponieważ płyny bardzo dobrze przewodzą prąd elektryczny. Jeśli wejdziemy w kontakt z płynem zajdzie duże prawdopodobieństwo porażenia prądem.

Aby zapobiec porażeniu prądem psa powinniśmy kontrolować wszystkie przewody elektryczne i kable znajdujące się w domu i w ogrodzie, które mógłby pogryźć nasz pies. Szczenię powinno mieć bezpieczne zabawki, musimy uczyć szczeniaka zabawy z nami oraz zabawy przedmiotami do tego przeznaczonymi. Nigdy nie należy zostawiać psa samego w domu wiedząc, że ma problemy z gryzieniem różnego rodzaju przedmiotów i wiedząc, że w zasięgu jego zębów są przewody elektryczne lub przełączniki. Po prostu nie kuśmy psa aby uniknąć problemów. Można okryć kable plastikowymi rękawami, które kupimy w sklepach z produktami gospodarstwa domowego lub w sklepach ze sprzętem komputerowym, czasem znaleźć je można w sklepach zoologicznych. Jeśli usunięcie przewodów elektrycznych nie jest możliwe wyjmij wtyczki z kontaktów lub osłoń je plastikowym rękawem.
W moim przypadku problem polegał na tym, że Spajka bardziej kusił ów plastikowy rękaw niż sam kabel. Chciałam osłonić przewody przed świnkami morskimi, niestety nie było to możliwe ponieważ mojemu psu tak się spodobała plastikowa rurka, że musiałam ją schować a kabli i świnek po prostu pilnować 😉

źródła:
Wielka Encyklopedia PSY Bruce Fogle
piesporadnik.pl/

 

 • Antonio

  Witam, postanowiłem napisać bo od kilku dni usiłuję dowiedzieć się jakim cudem nasza sunia po przegryzieniu podłączonego do przedłużacza pod napięciem – masażera – żyje…..Znajomy próbuje mi wmówić,że żyje ponieważ najpierw zajęła się przedłużaczem i lekko go nadgryzła(przecinając uziemienie) a następnie w całości przegryzła podłączony masażer….Z przedłużacza wystawała tylko przegryziona wtyczka z wystającymi kablami…..
  Nawet korków nie wybiło co powinno nastąpić niejako z automatu.
  Z innych źródeł wyczytałem,że prąd (220V) w miarę łaskawie traktuje właśnie psy i króliki….Psy bo mają m.innymi poduszki na łapach…
  Ale (nie jestem elektrykiem) dla mnie prąd to prąd i stąd moje dociekanie.

  • Witam. Cieszę się z tego, że trafiłeś tu do mnie. Przede wszystkim cieszę się z tego, że Twoja suczka żyje. Może to faktycznie cud, może miała dużo szczęścia. Ja elektrykiem nie jestem, ale mam w domu kogoś kto się tym mniej więcej interesuje. Zasięgnęłam informacji i dowiedziałam się, że prąd szuka najkrótszej drogi do (chyba) uziemienia ( nie wiem czy dobrze pamiętam). Być może znajomy ma rację.