3 maja 2014

Mój pies ciągnie na smyczy, co robić? Turid Rugaas

Norweska trenerka psów Turid Rugaas światową sławę zawdzięcza swojej pracy nad mową ciała psów oraz nad systemem komunikacji mającym na celu zapobieganie konfliktom w kontaktach socjalnych psów – tak zwanymi sygnałami uspokajającymi. W swoim wyjątkowym podejściu do wychowania i szkolenia psów Turid nie uznaje kompromisów., zawsze stawiając na pierwszym miejscu prawdziwą naturę psów, przed często wygórowanymi oczekiwaniami właścicieli czy społeczeństwa. Metody szkoleniowe Turid Rugaas polegają na tworzeniu sytuacji sprzyjających uczeniu się psa i nagradzaniu go za właściwe zachowanie.

Z ksiązki Mój pies ciągnie na smyczy, co robić? dowiesz się jak w prosty i szybki sposób nauczyć każdego psa grzecznego chodzenia na luźnej smyczy. Metoda Turid Rugaas jest humanitarna i wynika ze zrozumienia przyczyn, które sprawiają, że psy ciągną na smyczy. Od teraz wspólne spacery staną się chwilami przyjemności i relaksu dla ciebie i twojego psa.

  • Z książki Mój pies ciągnie na smyczy. Co robić? dowiesz się:
  • dlaczego u psów wytwarza się nawyk ciągnięcia na smyczy
  • jak powinien wyglądać spokojny spacer z psem
  • jak współpracować z natutą psa i wykorzystywać elementy otoczenia , by poradzić sobie z ciągnięciem psa na smyczy
  • jak w prosty sposób nauczyć każdego, nawet najbardziej upartego psa chodzenia na luźnej smyczy
  • jak prawidłowo używać akcesoriów szkoleniowych
  • jak rozwiązywać problemy mogące pojawić się w trakcie nauki

Moja opinia:
Jak jest napisane w tytule, w książce zawarte są porady dotyczące uczenia pa chodzenia na luźnej smyczy opracowane oraz sprawdzone przez autorkę. Pokrótce metoda polega na zmianie kierunku marszu w momencie gdy pies zaczyna ciągnąć, wykorzystując przy tym sygnał neutralny.
Autorka opisuje także rozwiązanie problemów związanych z tematem, omawia sprzęt jakim powinniśmy dysponować podczas szkolenia, a także ten, którego nie możemy używać z różnych względów. Turid Rugaas omawia jak należy uczyć szczeniaka, dorosłego a jak starszego psa, jak stosować metodę uczenia chodzenia na luźnej smyczy, a także kiedy nie powinniśmy jej używać.  Znajdziemy tu również rozdział poświęcony metodom awersyjnym oraz wiele na temat tego jak psy się uczą.
Jak to wszystko się zaczęło?
Autorka obserwując ludzi oraz ich wiecznie ciągnące na smyczy psy postanowiła, że czas coś z tym zrobić aby ani psy ani ludzie się tak nie męczyli. Postanowiła ogłosić, że potrzebuje do badań właścicieli, którzy mają problem z psami ciągnącymi na smyczy. Trenerka otrzymała ponad 200 zgłoszeń. W badaniu udział wzięły psy w różnym wieku, różnych ras i o różnych predyspozycjach. Uczestnicy eksperymentu mieli ćwiczyć w pewien sposób z psami przez 30 dni pod bacznym okiem Turid. Metoda okazała się na tyle prosta aby każdy mógł z niej korzystać przy niewielkiej pomocy szkoleniowca.
Książkę polecam przede wszystkim opiekunom psów, które mają nawyk ciągnięcia na smyczy osobom zainteresowanym szkoleniem psów a także tym, którzy chcą poznać przyczynę zachowań psów. To bardzo krótka publikacja z niezwykle istotną treścią, którą polecam każdemu 😉

data wydania – 2008
liczba stron – 60
oprawa – miękka