20 października 2015

Jak powinno się zmieniać psu karmę?

W czasie przeprowadzki, która trwała niestety dłużej niż planowaliśmy, w okresie przed i również po przeprowadzce zmienialiśmy naszemu milusińskiemu karmę kilkukrotnie. Wiedziałam, że popełniam błąd, ale nie wiedziałam konkretnie jak duży. Po uspokojeniu się całej sytuacji  poczytałam troszkę na ten temat i chciałabym się podzielić zdobytą wiedzą oraz swoimi przemyśleniami.

 


Warto zmieniać karmę co kilka miesięcy, stopniowo. Wówczas skład jednej karmy uzupełni niedobory innej. Unikniemy w ten sposób ryzyka niedoborów. Każdy pies powinien być traktowany indywidualnie ponieważ posiada nieco inne potrzeby niż pozostałe psy.
Zmiana karm nie służy wszystkim psom ponieważ niektóre są alergikami lub po prostu nie tolerują pewnych składników z powodu wrażliwego układu pokarmowego. W takich przypadkach nie powinniśmy zmieniać karmy w ogóle lub zbyt często a przede wszystkim bardzo ostrożnie z uprzednią konsultacją u dietetyka czy lekarza weterynarii. Wybierając karmy powinniśmy swoje decyzje dokładnie przemyśleć analizując skład karm, obserwując ich producentów oraz rynek, który nieustannie się zmienia.

Jak często zmieniać psi karmę?
Jedni uważają, że nie powinno się jej zmieniać ponieważ organizm psa się do danej karmy przyzwyczaja i źle reaguje na zmiany, a inni, że powinno się zmieniać co kilka miesięcy, stopniowo i ostrożnie. Przy zmienianiu karm co kilka miesięcy powinniśmy mieć na oku kilka karm podobnej jakości o różnorodnym składzie, powinny także różnić się rodzajem mięsa oraz firmami, które je wyprodukowały. Każdy producent zazwyczaj ma inne pochodzenie składników czy koncepcję na daną karmę.

Jak prawidłowo zmieniać psu karmę?
Zmiana powinna trwać przez mniej więcej tygodniowy okres przejściowy

 

^3F35A1CFC2D321120820DFCC769A44A1788D8804868C9CE38C^pimgpsh_fullsize_distr
Dzień 1 – 3
dajemy 75% dotychczasowej karmy a 25% nowej.

 

 

 

^DF1AB1049AC41FE9080999AEBD9737B101B1346F5370F23CB4^pimgpsh_fullsize_distr
Dzień 4 – 6
Podajemy 50% dotychczasowej karmy oraz 50% nowej

 

 

 

^750753BF93E00E39D6513B44117EEFC915677CC4A02D19DDC4^pimgpsh_fullsize_distr
Dzień 7 – 9
podajemy 25% dotychczasowej karmy i 75% nowej
W ten sposób odwórciliśmy proporcje podawania karmy
z pierwszych dni

 

 

^0DEEF5DBC0FA7745701BC08DA86FBB5CD18FA0F8605DF2DD67^pimgpsh_fullsize_distr
Dzień 9 – 10
Można podawać 100% nowej karmy

 

 

 

Jakie są konsekwencje częstego, nagłego zmieniania karmy?
Gdy podajemy psu karmę niezmiennie przez dłuższy czas, jego organizm wytwarza bakterie odpowiedzialne za procesy trawienne. Organizm psa nie przygotowany na niespodziewaną zmianę karmy reaguje zmniejszeniem wydajności procesów trawiennych co powoduje na przykład biegunkę. Poszczególne szczepy bakterii odpowiadają konkretnym składnikom pokarmowym. Stopniowe wprowadzanie karmy pozwala organizmowi psa wytworzyć nowe kultury bakterii zdolne przetworzyć składniki nowej karmy.

Moje wrażenia
Dawniej psy na wsiach jadły resztki z obiadów, co oznacza, że miały zmienną dietę codziennie lub co kilka dni i żaden z tego powodu nie cierpiał. U nas w rodzinie unikało się jedynie na kości z kurczaka, wiedząc iż łamią się one w pionie a nie w poziomie tworząc w ten sposób niebezpieczne odłamki. Wiadomo, że dziś młodsze pokolenia czy to zwierząt czy ludzi są słabsze fizycznie, w składnikach żywności pojawiło się więcej produktów chemicznie przetworzonych co niesie za sobą wyżej wymienioną konsekwencje. Niegdyś rolnik w gospodarstwie sam sobie wyprodukował warzywa, owoce, a dzięki zwierzętom mleko i produkty pochodne czy chociażby mięso z wyhodowanych na własnym pastwisku zwierząt.  Dlatego też żywność była zdrowsza a dzięki niej ludzie i zwierzęta. Dziś w karmach dla psów możemy znaleźć najróżniejsze składniki, które ze zdrowiem nie mają nic wspólnego niestety. W internecie na różnego rodzaju blogach i stronach można znaleźć porównania składów karm i ich zawartości odżywczej. Istnieją firmy, które starają się stworzyć karmy wysokiej jakości.