30 maja 2013

Ewolucja

Cześć.
Dziś chciałabym przedstawić ewolucje psa, pokrótce  omówić przodków oraz ich migrację. Mam nadzieję, że dowiecie się czegoś nowego lub przypomnicie sobie poznaną wcześniej wiedzę 😉
Istnieją częściowe informacje o pochodzeniu ssaków żyjących przed 200 milionami lat. Między 54 a 38 milionów lat temu rozwinęła się wśród ssaków żywiących się mięsem dość duża grupa drapieżników, która różniła się od pozostałych uzębieniem. Miała ona cztery zęby zwane łamaczami. Choć  wiele innych zwierząt też jadła mięso tylko ta grupa posiada zęby, których zadaniem jest zgniatanie i przeżuwanie (cztery górne przedtrzonowce i pierwszy dolny trzonowiec), a które z czasem przystosowały się również do cięcia mięśni. Ewolucję psa można podzielić badając skamieniałe pozostałości zębów jego od dawna już nieistniejących przodków.

PRZODKOWIE PSA
100 – 50 mln. lat.
CREODONT
Grupa małych zwierząt żywiąca się mięsem
creodont
54 -38 mln.  lat.
MIACIS
miacis
Wykopaliska zębów Miacis’a świadczą, że te mięsożerne żyły w epoce eocenu.
Te małe zwierzęta miały rozpościerające się palce, można więc przypuszczać, że prowadziły nadrzewny tryb życia.
38 – 26 mln. lat
HESPEROCYON
hesperocyon_by_ja_ki-d5unubz
Uważany za bezpośredniego przodka rodziny psów. Ukształtował się na terenach dzisiejszej Ameryki Północne. Jest najstarszym gatunkiem, który ma taką samą budowę ucha wewnętrznego, jaka cechuje rodzinę psów. 
19 mln lat
TOMARCTUS
hesperocyon
 W miocenie między 26 a 7 milionów lat temu ukształtowało się wiele zwierząt przypominających psy. Tomarctus miał już zaczątki takiej budowy zębów jaka występuje u psów współczesnych.
12 mln. lat.
LEPTOCYON
tomarctus
 W kresie mioceńskim powstały 42 rodzaje zwierząt w typie psowatych.
Obecnie za przodka psów uważa się jednego z tych ssaków 
noszącego łacińską nazwę leptocyon.
2 mln.lat
CANIDAE (PSOWATE)
wilki    szakale    lisy    hieny
Pod koniec pliocenu i na początku plejstocenu wykształcił się materiał wszystkich współczesnych mięsożernych. Rodzina psów (Canidae) obejmuje 15 rodzajów z 40 gatunkami..
Najliczniejszy jest rodzaj Canis, do którego zalicza się wilki, szakale i kojoty a także psy.
Drugim rodzajem jest Vulpes, do którego należy 12 gatunków  lisów
MIGRACJA PRZODKÓW PSA
Podczas gdy przodkowie obecnych mięsożernych Carnivores kształtowali się a Ameryce Północnej, podobna ewolucja mięsożernych kształtowała się w Eurazji, Grupa mięsożernych nazywana Amphicyon dominowała przez miliony lat. Cynodictis był dawniej uważany za przodka psa..Amphicyon prawdopodobnie wymarł pozostawiając po sobie Hesperocyaona – członka innej rodziy, który dał początek obecnym mięsożernym. Psy powstały z tego rodzaju 10 milionów lat temu i wędrowały przez lądowy pomost Beringa, docierając przez Azję do Europy i Afryki. Przez następnych 8 milionów lat rozeszły się po całej Eurazji, przekształcając się w przodków dzisiejszych psów. Po zakończeniu tej ewolucji wiele nowych gatunków powróciło do Ameryki Północnej.
PRYMITYWNE MIĘSOŻERNE
Przodkowie współczesnych ssaków rozwinęli cechy, które pozwoliły im przystosować się do panujących warunków, a więc przeżyć. Większość z wczesnych ssaków była roślinożerna. 
Zwierzęta mięsożerne wykształciły się z roślinożernych. Stało się to około 50 milionów lat temu, kiedy wytworzyła się rodzina ssaków mięsożernych zwana Miacis. Zwiększająca się różnorodność pokarmu roślinnego w następnych 25 milionach lat doprowadziła do rozwinięcia się roślinożernych, co z kolei doprowadziło do silnej ekspansji mięsożernych.

Fragmenty  tekstów oraz część zdjęć pochodzą z Wielkiej Encyklopedii Psów Bruce Fogle